Банско Опера Фест отбелязва десетия си юбилей със забележителна програма

Август 12, 2019

Приключенията на Малкия Ото този път ще го отведат във Венеция и ще го срещнат с живота и творчеството на един от най-ярките композитори на бароковата епоха в класиката Антонио Вивалди. За да запознаят децата с музиката и живота на твореца, специално за концерта са поканени артистите Герасим Георгиев-Геро, който се превъплащава в Малкия Ото и Юлиан Вергов в ролята Антонио Вивалди. Софийската филхармония ще изсвири подбраните за концерта произведения на венецианския композитор, а със свои солови изпълнения ще се включи цигуларят Павел Златаров. Концертът “Вивалди и Малкия Ото”  ще се състои на 22 август (четвъртък), с начален час 19:00.

“Набуко”, операта превърнала Верди в най-големия оперен композитор на всички времена е постановката, която Държавна опера Варна представя на 23 август (петък), от 20:30 часа.  В знаковия библейски оперен епос на Верди бушуват силни страсти – любов и ревност в триъгълника Фенена-Измаел-Абигаил, стремеж на коварната дъщеря към трона, раздвоението в Набуко, който е тиранин, но и любящ баща. „Хорът на евреите“ в “Набуко” е една от големите емблеми във Вердиевото творчество, придобила свой собствен живот.

В Банско, в ролята на Вавилонския цар Набуконосор ще доминира баритонът Пламен Димитров, солист с международна кариера, познат с проникновените си превъплъщения в централни баритонови партии като Набуко, Риголето, Барон Скарпия, Граф ди Луна и др. В ролята на Абигаил ще се превъплати успешното сопрано Димитринка Райчева, за която тази партия е една от коронните в репертоара й. Останалите главни персонажи изграждат с професионално майсторство Пламен Долапчиев – Измаел, Гео Чобанов – Закария, Силвия Ангелова – Фенена, Петър Петров – Върховния жрец, Христо Ганевски – Абдало и Мария Павлова – Анна.

Мариан Бачев, Десислава Николова и Лилия Илиева ще са главните действащи лица в  хитовия мюзикъл “Чикаго”, който ще бъде представен в закриващата фестивална вечер. В събота, на 24 август от 20 часа, гостите на Банско ще се насладят на мюзикъла,  създаден по мотиви от пиесата “Чикаго” на Морис Далас Уаткинск,  музиката е на Джон Кандър, а либретото  на Фред Еб и Боб Фос. Режисьорът Борис Панкин стои зад продукцията на Държавна опера Варна. Хореограф е Анастасия Неделчева, дирижира Страцимир Павлов.

Входът за фестивала е свободен, мясото е площад Никола Вапцаров, а последните дни на август са прекрасен избор за планинска почивка в полите на Пирин. Събитието събира хиляди гости в курортното градче, а интересът към него непрекъснато нараства.

Информира Мерудия.инфо