На сцената при Художествената галерия „Никола Петров” се представиха над 80 певчески групи, танцови състави, народни оркестри, ансамбли, индивидуални изпълнители, певци и инструменталисти в областта на изворния и обработения фолклор от България, Унгария, Сърбия и Румъния. Украйна също взе участие във фестивала със специален видеопоздрав от град Рени, Бесарабия, който бе излъчен на сцената на фестивала. Фолклорният ансамбъл „Цвят“ и оркестър „Видин“ при Народно читалище „Цвят 1870“ изнесоха концерт, който посветиха на 150-годишнината на културната институция, а гостуващият унгарски ансамбъл „Фалмис“ предизвика аплодисментите на публиката с блестящото изпълнение на унгарски народни танци.
По време на събитието бе представен базар с местни и гостуващи фермери, занаятчии, мандри и производители. Посетителите на фестивала се насладиха и на фотоизложбата „Дунавска перспектива“ на Унгарския културен институт, която бе разположена в Крайдунавски парк. Много деца бяха привлечени от хоротеката и арт работилниците, където рисуваха, оцветяваха, моделираха, откривайки красотата на българската шевица и на народните ни носии.
Гости от цяла България дойдоха да се потопят в богатството на фолклора с разнообразната програма на тридневния международен фолклорен фестивал „Синия Дунав“. Виртуозите от оркестър „Орфей“ и Георги Янев демонстрираха богата музикална програма и забавляваха посетителите на фестивала близо два часа. В края на изпълнението им, публиката във Видин пожела продължение на програмата и ги извика на бис.
В нощта на ансамблите, любимците на видинчани Ансамбъл за народни песни и танци „Дунав“, подариха на феновете си фрагмент от „Северняшка сватба“. Уникален и грандиозен спектакъл на „Майсторите на танца“, остави без дъх зрителите през втората фестивална вечер. Съвременна, модерна интерпретация на световно етно, дръм и модерно шоу, бе поднесено по един нов и изключително атрактивен начин.
За доброто настроение на всички присъстващи в Деня на Съединението известната народна певица Гуна Иванова плени публиката с акапелно изпълнение на космическата песен „Излей е Делю хайдутин“. Заедно със своите внучки Ива и Велислава Костадинови, Гуна Иванова омая посетителите на фестивала с песни от различни фолклорни области, но не пропуснаха и предложенията на видинчани.
От сцената при Художествената галерия в Крайдунавския парк заместник-кметът Борислава Борисова се обърна към присъстващите: „Поставихме основите на този Фестивал с намерението да съберем във Видин изпълнители на народни песни и хора не само от нашия регион, но и от цялата страна, а също и от други държави, разположени по поречието на Дунав – пълноводната река, която ни свързва в едно семейство. Вече трети ден сме заедно в неповторимата атмосфера на красивия ни парк, обединени от любовта към народните традиции и фолклорното богатство, които всеки народ пази и пренася през вековете. Защото те са неговият уникален код за национална идентичност.“ Тя благодари за професионализма на екипа на Event Masters, както и за съдействието от страна на Унгарския културен институт и общините от Сърбия и Румъния, които изпратиха свои участници във Фестивала, на всички самодейци.
Грандиозният финал на първото издание на Международен фолклорен фестивал „Синия Дунав“ постави мащабното, огнено и светлинно шоу „Мистика“, представено от “Masters of the Dance”.