Основатели и селекционери на кинофорума са Петър Стоянович и Димитър Стоянович. Той е част от културната програма на Община Бургас и се организира с нейната финансова подкрепа. Художествен директор е Лъчезар Аврамов. Мисията на фестивала е да се превърне в едно от най-стойностните събития в областта на културата в България, с принос към опознаването на световната история по атрактивен и запомнящ се начин.
Откриването на DOCK ще бъде на 17 септември в Гранд хотел и СПА „Приморец“, който също подкрепя събитието. В зала „Ахело“ от 17 часа ще стартира „Дворците на народа“ (76 мин., продуцент Мартичка Божилова, реж. и сценаристи Борис Мисирков, Георги Богданов). Лентата е първият филм от състезателната програма и дава нов, изключително интересен поглед към пет от най-знаковите сгради от комунистическите времена – от Университета „Ломоносов“ в Москва до Двореца на Чаушеску (Палата на парламента) в Букурещ. Събитията от встъпителния ден на DOCK ще продължат със затворен коктейл за гостите на откриването. На него ще присъстват актьори, режисьори, сценаристи от лентите, част от афиша на фестивала.
Официалната конкурсна програма включва десет филма, които ще се състезават за голямата награда на DOCK. Прожекциите ще бъдат в КЦ „Морско казино“ и Експозиционен център „Флора“: „Изгубените души на Мосул“ (Германия, Италия, режисьор Франческа Маноки); „Рокендрол“, (България, режисьор: Борислав Колев); „Папа Франциск: Човек на думата си“, (Швейцария, Ватикана, режисьор: Вим Вендерс); „Случаят на Йохана Лангефелд“, (Полша, Германия, режисьор: Владислав Юрков, Гербург Ронде-Дал); „Пропаганда: Изкуството да продаваш лъжи „, (Канада, Германия, режисьор: Лари Уайнстийн); „Чувство за непоносимост „, (България, режисьор: Боя Харизанова); „Свидетелите на Путин“, (Латвия, Чехия, режисьор Виталий Мански); „Жените от ГУЛАГ-а“, (Русия, режисьор: Марияна Яровская); „Ах, тези жени“, (Франция, режисьор Франсоа Армане); „Среща с Горбачов“, (Великобритания, Германия, САЩ, режисьор: Вернер Херцог).
След края на всяка прожекция ще има беседи, свързани с конкретния филм.
Победител сред десетте заглавия от състезателната програма ще избере висококвалифицирано международно жури с председател кинорежисьорът Иглика Трифонова и членове: операторът, фотограф, продуцент и автор на визуални кампании Георги Богданов; авторът на десетки статии, изложби, европейски проекти Гюнтер Фурман (Германия), археологът-византинист Никос Мердзимекис (Гърция); един от най-известните филмови монтажисти в света, носител на множество награди Александър Бернер (Германия).
DOCK включва и допълнителна, специална програма „Българският възход и падения“. Тя представя изключителни ленти, посветени на знакови личности и моменти от нашата история – цар Борис III и края на Втората световна война, алпиниста Христо Проданов, Гена Димитрова, Христо Стоичков, Генерал Владимир Вазов, Нешка Робева и Златните момичета, филм за българските щангисти, лентата „Формулата на Тео“ и други.
В сътрудничество с РУО Бургас, на 18, 19 и 20 септември ще се проведат и три специални прожекции под надслов „Академия“. Те са предназначени само за ученици. Включват заглавията, посветени на цар Борис III и генерал Вазов от съпътстващата програма, както и филмът „Трънливият друм“, посветен на българския духовник, интелектуалец и политик Васил Друмев. След всяка от прожекциите ще следва академична лекция с водещи български учени и преподаватели.
Награждаването и официалното закриване на II Международен фестивал за историческо документално кино DOCK ще бъде на 22 септември от 21 часа в Експоцентър „Флора“.
Информира Мерудия.инфо