Христо Станков: „Организирал съм 800 фестивала, 5000 концерта с над 1 милион публика“

Септември 08, 2020

След дни ще се проведе фестивалът „Вяра, надежда и любов в сърцето на София“ /на 11.09. в парка Заимов/ с поздравителен концерт „60 години живот с кауза“, свързан с юбилея на създателя и директора на „Нестия“ Христо Станков – сред най-популярните български хореографи и дейци в областта на българския фолклор. „11 септември е моят 60-годишен юбилей – живот с кауза. Цялата година ще мине под този надслов и с честването на 30 години от създаването на Български фолклорен и Арт център „Нестия“. Така постоянно ще насочваме вниманието на обществото към проблемите на фолклора. На 11 септември ще организираме грандиозен концерт с участие на групи от цяла България.“

Кога бе първата ви среща с танца и фолклора и как това повлия на живота ви?

-От 53 години се занимавам с танцова дейност. От 6 години съм почнал да танцувам, от 1967 г. вече бях в най-елитния детски състав „Росна китка“. Над 35000 деца, младежи,възрастни са минали през ръцете ми. Досега съм организирал 5000 концерта, 800 фестивала с над 1 милион публика по приблизителни данни и никой не стои зад нас, направили сме всичко със собствени сили. В наши събития са участвали над 500 000 участници. Имаме и разчитаме на съмишленици, спомоществователи, спонсори…

Благодарение на „Нестия“ тези хора членуват във фолклорно общество в България – много ансамбли, групи, ръководители от цялата страна. С тях желаем да поставим действащите основи на едно фолклорно общество, тъй като без култура и образование обществото загива.

Борите се за съхраняване на български фолклор. Как?

– Фестивалите, които организираме, са част от националната кампания „Да запазим и съхраним огъня български“, тъй като поставяме въпроса „Къде е мястото на българския фолклор и култура в обществото? Защо е все на последно място в последните 30 години?“ Никъде ги няма. Дадоха се помощи на туризма, на земеделци, на всеки, но не и на творците, които съхраняват и популяризират българския фолклор. Икономиката е важна, но без култура отива духът на българина…

От години се борим да се приеме закон за българския фолклор. Радеем в училищата и детските градини да има часове по българска народна музика и танци, да се изучават, да се спре непрофесионалната обработка на народното ни творчество. Изпуснахме поколенията в последните десетилетия.

Какво предстои?

-Събитията тази година и догодина ще преминат под мотото „60+30“, тъй като моят 60-годишен юбилей ще съчетая с 30 години от създаването на Арт център „Нестия“, което ще бележим догодина, когато ще организираме и Първия общонационален български събор. Арт център „Нестия“ подготвя и поредната национална кампания „Бъдност за талантите в България“, с която обикаля цяла България в издирване на талантливите деца на родината.

До края на септември Български арт и фолклорен център „Нестия“ кани всички любители на българските народни танци и песни на поредица от събития: Празници „Поздравяваме София“ на 17 септември в парка Заимов, фестивал „Нишавски хоровод“ на 19-20 септември и на 25-27 септември летният туристически сезон ще бъде закрит с най-масовото българско хоро в курортите Слънчев бряг, Свети Влас и Несебър.

Тони Титянова