От 17 до 19 юни форумът „Ирин Пирин”- Съборът на Югозапада ще събере хиляди самодейци, занаятчии, производители на хранителни продукти, фермери и гости на поляните до Разлог. Това ще бъде първото издание на една нова инициатива организирана от Фондация „Наследство в бъдещето“ в партньорство с Община Разлог. Основната идея на събитието е запазването и представянето на традиционната материална и нематериална култура на Югозападна България. По време на събора ще бъде представен българският традиционен фолклор и неговите съвременни сценични превъплъщения, ще има многобройни изложения на различни сфери от традиционните форми на поминък – животновъдство, занаятчийство, българска кухня и други. В рамките на мащабната проява са включени редица дейности: традиционни занаяти; етнографски и музейни експозиции; изложение на овце, кози, коне, кучета, крави и биволи; народни игри и борби; конни атракции; кулинарни демонстрации. Гостите ще могат да опитат млечни и месни продукти директно от фермата, както и различни био храни и напитки.
В програмата на Ирин Пирин се предвижда провеждането на Национален фолклорен фестивал „Разлога”- надпяване и надиграване на формации и индивидуални изпълнители, представящи българската традиционна музикална и танцова култура. Съгласно регламента, участие могат да вземат народни певци, инструменталисти, танцьори, разказвачи, певчески и танцови състави, групи за народни обичаи и обреди, оркестри и ансамбли от цялата страна, а също и чуждестранни състави и индивидуални изпълнители на български фолклор. Участниците ще се представят на три сцени.
Четвъртото издание на Национален фестивал за традиционни хора „На армане с тъпане” също ще се проведе в рамките на събора. Организира се от Община Разлог и НЧ „15.IX.1903 г – 1909 г.” гр. Разлог и цели популяризиране на българския фолклорен танцов стил и утвърждаване на българската идентичност и самочувствие. Фестивалът няма конкурсен характер, а на сцената ще се изявяват танцови фолклорни състави от страната и клубове по български народни танци. Всяка група ще изпълни по две хора, като едното ще бъде от региона на групата. След представянето на отделните състави, всички заедно на общо хоро ще изпълняват: Шитро, Малешевско, Сватбарско, Елено моме, Селско шопско и Право тракийско.