Скоро Челопеч ще се разтресе от мощният звън на чановете, ще се призове природата да бъде благодатна и благосклонна към човешкия род. Кукерският фестивал се организира ежегодно от общината и кукерския клуб към читалището в Челопеч. Във всеки един регион ритуалите и обичаите имат своя особеност, свой облик и уникалност. Затова и кукерските игри, курските маски и самите кукери носят различни имена в различните крайща на България – тук те се наричат „мечки“, на други места са станчинари, бабугери и различни други специфични наименования.
Сирница наближава… Закипява кръвта на младите момци… Заиграват се момите около тях в очакване на празника, който е с дълбоки корени, съхранен от време оно от местното население. Много преди новата ера тракийските племена, населяващи Златишката котловина, са извършвали мистериите си, свързани с Великата Богиня-майка и нейният син Богът на Слънцето. Това са „дионисиеви мистерии“ са съхранени и в Челопеч, наред с пеенето на пръстените, лазариците и вайдудула…
Символи на Сирница (Проклади, Прошки) са Огънят, Прошката и Кукерите. Именно за това огънят ще лумне на мегдана и ще призове Слънцето да стопли челопешката земя… Стрели ще пронижат небето и ще призоват за пречистване. Изстреляните „перници“ с горящи върхове ще се приземят в двора на момата, която си е харесал ергенина… По тях ще се познае и коя е най-харесваната мома в селото. Обредно ще се заорат и засеят нивите – благословени да са! По-младите ще поискат прошка от по-възрастните, а кукерите в шумно шествие ще обиколят мегдана, ще разклатят звънците, ще пробудят всичко наоколо…