На 7 май ще се състои Национален фолклорен фестивал „Пъстър, цветен Гергьовден – Попинци`2016”. Шареният празник е нова инициатива на читалище „Искра-1872” – с. Попинци и ще се проведе от 10:30 часа в залата на читалището. Първото издание на фестивала е посветено на 140 години от Априлското въстание и 160 години общонародно читалищно дело в България.
Събитието цели да съхрани и популяризира изворния, автентичен фолклор на България, да представи пъстротата и красотата на българското фолклорно изкуство и да спомогне за предаването му на младото поколение. Идеята на организаторите е да се обогати културния и социалния живот в село Попинци и да се допринесе за подобряване живота на местната общност.
По време на цветния празник, пред сградата на читалището, ще бъдат разположени Алея на занаятите и Павилион за усмивки с Тони, които ще допринесат за доброто настроение. Гостите ще могат да се насладят и на богата фолклорна програма, като фестивалът ще бъде открит от Представителен фолклорен танцов състав „Тангра“ (виж клипа).
Програма:
9:30 часа – Алея на занаятите – на площада пред сградата на читалището занаятчии ще представят свои дървени, керамични и други творби и сувенири.
10:00 – 11:00 часа – Павилион за усмивки с Тони – пред сградата на читалището, безплатно и специално за децата и за всички, които обичат изненадите с боички.
10:30 часа – Откриване на Националния фолклорен фестивал „Пъстър, цветен Гергьовден – Попинци` 2016” от кмета на община Панагюрище г-н Никола Белишки, в зрителната зала на читалище „Искра-1872”.
10:40 часа – Авторски поетично – музикален спектакъл „Пътеки към Душата на България” на поетесата и актрисата Тоня Борисова, родственица на летописеца Захари Стоянов. В спектакъла са включени танци на Представителен фолклорен танцов състав „Тангра” и автентични песни на женската певческа група към читалище „Искра-1872” – Попинци.
11:30 часа – Стартиране на Фолклорната програма на фестивала с Представителен фолклорен ансамбъл и детски танцов състав „Розова долина” при Народно читалище „Васил Левски – 1861г.” – гр. Карлово.
Професионално жури ще оценява фолклорната палитра от песни, танци и обичаи, които ще представят творческите колективи.