Който е посетил смолянското село Смилян, не може да не запомни и вица за фасула: колкото и да иска, фасулът не може да членува в нито една партия. Причината е,че не може да пази тайна. J
Смилянски боб или смилянски фасул- местните го наричат фасульовица. Традициите за отглеждането му в района датират от преди повече от 250 години. Методът на отглеждане се е запазил с поколения наред. Насажденията се обработват ръчно и се торят с естествен оборски тор. Годишно в района на горното течение на р.Арда се отглеждат до 30тона смилянски фасул.
„Празникът на Смилянския фасул“ е проведен за пръв път през 2003г. Всяка година в последната събота на ноември (тази година 24 ноември), след като реколтата фасул е прибрана, жителите на Смилян и околните селища по горното течение на Арда почитат традиционната за района им култура.
Откриването на фестивала е в Народно читалище „Проф.Асен Златарев“ и се обявява с фасулено топче. В рамките на празника се организират три конкурса:
- Кулинарен конкурс с ястия, направени от смилянски фасул
- Конкурс за детско пано от фасул
- Конкурс „Производител на годината“
За всички участници ще има изненади: изложби, състезания, конкурси, зевзеклъци, народно веселие. Още на 23 ноември от 16:00ч., когато ще има програма подготвена от смилянските дечица. Преди това ще се проведе чаканият от мнозина конкурс за „Най-хубаво бобено пано“.