Международният фестивал на червенокръстките и здравни филми се провежда като биенале. Но както дейността на Червения кръст не би могла да спре между две големи акции, така и организаторите на този престижен кинофорум не спират работата си за популяризиране на неговите идеи чрез седмото изкуство.
Поради възникналата извънредна обстановка във връзка с COVID 19 фестивалът бе отложен и се планира да се проведе от 8 до 11 октомври 2020 г, съобщи за Varnautre.bg директорът на фестивала Илко Раев.
През тази година Фестивалът ще премине в три модула под мотото „Агресия, хуманност, кино“.
В първия модул са включени филми на Червения кръст и Червения полумесец, както и филми с обща хуманна насоченост.Вторият модул е свързан с дискусии по темата „Агресия , хуманност, кино“ и „COVID 19“.
Лекторите, които ще вземат участие по посочените теми, са:
Георги Тошев – журналист, режисьор, продуцент, пътешественик.
Горан Благоев – журналист, водещ на предаването „Вяра и общество“
Димитър Недков – писател, журналист
Милен Русков – писател и преводач от английски език
Нешка Робева – общественик
Д-р Цветослава Гълъбова – лекар, психиатър
Проф. Иво Христов – социолог
Татяна Дончева – юрист, общественик
Третият модул включва обучение на доброволци на Червения кръст на тема „Репортажна фотография“.
Създаден през 1965 г. в гр. Варна като международен преглед на червенокръстки и здравни филми, фестивалът се превръща в световно събитие през годините до 1991. Организиран от Българският червен кръст, под егидата на Федерацията на Червения кръст и Червения полумесец, Световната здравна организация и ЮНЕСКО Фестивалът получава “А” категория, с каквато са фестивалите в Кан, Венеция, Сан Себастиян, и др.
Всяка година в него са участвали между 150 и 170 филми в областта на здравеопазването, помощта и хуманитарната идея от 50 до 70 държави от всички континенти, които са давали възможността на местната публика да се срещне с важни имена от областта на киното, изкуството, медицината и науката.
Варненският Фестивал на червенокръстките и здравните филми се превръща не само във филмово събитие, а става средище за обмяна на опит между световни учени медици, национални и международни здравни институции, дейци на Международните Червен кръст и Червен полумесец, световни и родни кинозвезди, режисьори, кинодейци, кинокритици, журналисти, кинематографии и чуждестрании телевизии.