На 10-ти и 11-ти юни в Морската градина на гр. Варна ще се проведе „ЧЕЛИК – фестивал на игрите“. Фестивалът ще припомни български традиционни игри на открито.
Името на фестивала идва от най-популярната фолклорна игра за момчета. Организаторите на събитието споделят, че са избрали името на играта, за да припомнят, че играта не разделя времето на настояще и минало, а е основно умение, подготвящо ни за бъдещето. Как се играе Челик… В земята се изкопава малка продълговата ямка с дължина 10-15 см и ширина 2-3 см. Необходими са: една пръчка дълга около 1 м и къса пръчка – „челик” с дължина около 10-20 см и диаметър 2-3 см. Играе се на по-голяма поляна, а челикът се бие на разстояние до 30-40 м. Броят на играчите (най-често по-големи момчета) e от 2-ма до 7-8. Първият играч удря челика, а останалите участници, пръснати по поляната, държейки в ръце сопите си, го „пазят”, стараейки се да го докоснат, преди да падне на земята. Ако пазещите не успеят да го докоснат със своите сопи, печели участникът, който го e ударил. Той прави бройки като подхвърля челика, докато го изпусне. Всяка дванадесета бройка прави една „баба”. Този, който направи най-много баби, се счита за най-добрия играч. Ако не може да удари челика до три пъти, играчът става пазач и на негово място идва някой от пазачите.
В програмата на фестивала са включени игри като „Виждам, виждам“, „Кральо, портальо“, „Крокодиле, крокодиле“, „Оракуле-боракуле“, „Гори, гори кърпа“, „Капитане, капитане, какво е морето?“, „Двама са малко, трима са много“, „Да бий, да бий“, „Царю честити, колко е часът?“ „Смешното котенце“, „Бъз“, „Замръзванка“, „Гърнета“, „Копче“, „Пържолки“, „Лимки“ и много други.
Подробности за фестивала, както и условията за участие може да прочетете ТУК
Следете и събитието във Facebook